Zárt kapuk, korlátolt lelkek
- Találatok: 2952
Az a világ, amiben élünk rohanó és fogyasztói világ. Ezeket a kifejezéseket már szinte naponta halljuk. Részei, részesei vagyunk magunk is a napi gyorsuló életnek, amely szinte azt követeli tőlünk kimondatlanul is, hogy erőnkön felül gürcöljünk, s persze erőnkön felül fogyasszunk, mert az nekünk jár. Azt a bizonyos tetszetős tárgyat, terméket mi bizony megérdemeljük, még akkor is, ha egyáltalán nincs szükségünk rá.
Zabálós életet élünk
- Találatok: 2699
Televíziós csatornák nemrégiben arról számoltak be, hogy Amerikában ismét hot-dog evő versenyt rendeztek. Beszámoltak, de nem is akárhogyan, a sportműsorok fő attrakciójaként mutattak arról tudósításokat, hogy a versenyzők - nők és férfiak egyaránt - egy pulpituson sorban egymás mellett állva miként gyömiszkölik magukba az ételt. A magyar tv-csatornák sportműsorai is közöltek képsorokat az eseményről, amely képek azt gondolom európai embernek furcsának, mi több otromba dolognak hatnak.
Esti m(i)ese:
- Találatok: 2688
Volt egyszer egy vak leány, aki gyűlölte magát amiatt, hogy vak volt. Mindenkit gyűlölt, kivéve a kedvesét. A fiú mindig vele volt. Mondta egyszer a barátjának:
Placebo-nocebo effektus
- Találatok: 4182
Hogy mit is takar ez a fura kifejezés? Nos, ha egy gyógyszerrel szemben, ha pozitív az elvárásunk, beváltja a reményeket, - de ha negatív, azt is...
A placebo effektus az a gyógyító erő, amely megmutatkozik a hatóanyag nélküli tabletta szedése vagy más, hatástalannak szánt kezelés alatt - a kezelés gyógyhatásában való hit hatására. Ez egy nagyon is valóságos fiziológiai hatás, nem csak hiszi a páciens, hogy jobban érzi magát. A nocebo hatás ennek épp az ellenkezője: a páciens kételkedik a kezelés hatásában, ennek következtében a kezelés eredménytelen.
A test és lélek szétválaszthatatlan
- Találatok: 3748
A pszichoszomatikus orvoslás története egyidős az emberiséggel. „Az a legnagyobb hiba a betegségek kezelésénél, hogy vannak orvosok csak a test, és vannak orvosok csak a lélek számára, noha ezeket senki sem tudja különválasztani. Az egészre kellene fordítani gondolkodásunkat, mivel ott, ahol az egész gyengélkedik, lehetetlen, hogy a rész egészséges legyen.” Írta Platón 2500 évvel ezelőtt. Hippokratesz, az orvostudomány atyja pedig ezt tanította: „Az, hogy egészségesek vagyunk, azt jelenti, hogy harmonikus állapotba kerültünk önmagunkkal és környezetünkkel. Ez kihat pszichénkre, lelkünk pedig a testünkre”.
1. oldal / 2